Gel Electrophoresis Equipment and Supplies
Filtered Search Results
Acrylamide, ≥99%, MP Biomedicals™
CAS: 79-06-1 Molecular Formula: C3H5NO Molecular Weight (g/mol): 71.08 MDL Number: MFCD00008032 InChI Key: HRPVXLWXLXDGHG-UHFFFAOYSA-N Synonym: 2-Propenamide,Acrylic acid amide IUPAC Name: prop-2-enamide SMILES: NC(=O)C=C
| CAS | 79-06-1 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 71.08 |
| MDL Number | MFCD00008032 |
| SMILES | NC(=O)C=C |
| Synonym | 2-Propenamide,Acrylic acid amide |
| IUPAC Name | prop-2-enamide |
| InChI Key | HRPVXLWXLXDGHG-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C3H5NO |
N,N'-Methylene-Bis-Acrylamide, Ultra Pure, 5g, MP Biomedicals
CAS: 110-26-9 Molecular Formula: C7H10N2O2 Molecular Weight (g/mol): 154.169 InChI Key: ZIUHHBKFKCYYJD-UHFFFAOYSA-N PubChem CID: 8041 IUPAC Name: N-[(prop-2-enoylamino)methyl]prop-2-enamide SMILES: C=CC(=O)NCNC(=O)C=C
| PubChem CID | 8041 |
|---|---|
| CAS | 110-26-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 154.169 |
| SMILES | C=CC(=O)NCNC(=O)C=C |
| IUPAC Name | N-[(prop-2-enoylamino)methyl]prop-2-enamide |
| InChI Key | ZIUHHBKFKCYYJD-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C7H10N2O2 |
Thermo Scientific Chemicals Agarose, Genetic Technology Grade
CAS: 9012-36-6 MDL Number: MFCD00081294
| CAS | 9012-36-6 |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00081294 |
| CAS | 9012-36-6 |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00081294 |
| Gel Percentage | 4 to 20% |
|---|---|
| Buffer | MES or MOPS Running Buffer |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Systems |
| Product Type | Bis-Tris Precast Gels |
| Quantity | 10 Pk. |
| GelThickness | 1 mm |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 4 to 20% Bis to Tris |
| Separation of | Protein |
| Width (Metric) | 8 cm |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Tris-Acetate Resupply Pack, 3 to 8%, WedgeWell™ format
The NuPAGE Tris-Acetate Resupply Pack, Wedgewell format simplifies your large molecular weight protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast mini gels, running buffer, and protein ladders. NuPAGE Tris-Acetate gels offer high-resolution protein separation while maintaining protein integrity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 3 to 8% |
|---|---|
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Tris-Acetate gels, 10 x 10 gels • NuPAGE Tris-Acetate Running Buffer (20X), 5 bottles • HiMark Pre-stained Protein Standard (30 to 460 kDa), 4 vials |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 10%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 10% |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Kit Contents | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Welcome Pack, 10-20%
The Novex Tricine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tricine gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10 to 20% |
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 12%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Shelf Life | 12 Months |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Bis-Tris Resupply Pack, 10%, WedgeWell™ format
The NuPAGE Bis-Tris Resupply Pack, Wedgewell format streamlines your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders. NuPAGE Bis-Tris gels offer high-resolution separation while maintaining protein integrity in a neutral pH environment.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 10% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Bis-Tris gels, 10 x 10 gels • NuPAGE MES Running Buffer (20X), 5 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | XCell4 SureLock Midi-Cell |
| Separation Type | Denaturing |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 8 to 16%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8 to 16% |
| Separation Range | 6 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Tetra Core Set and NuPAGE™ Bis-Tris 4-12% Gels Combos
The Tetra Electrophoresis Core Set and NuPAGE Bis-Tris 4-12% Combo includes the Tetra Electrophoresis primary and companion cores along with three boxes of NuPAGE Bis-Tris gels. Easily swap and run up to four NuPAGE gels in Bio-Rad's Mini-PROTEAN™ Tetra Cell tank, achieving superior protein resolution and reproducibility.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Buffer | NuPAGE MES SDS Running Buffer, NuPAGE MOPS SDS Running Buffer |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Adapters | Tetra Electrophoresis Cores |
| Quantity | Tetra Core Set, 3 boxes of gels (30 gels) |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Product Type | Electrophoresis Cores and Precast Protein Gels |
| Separation Type | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Months |
| Separation of | Protein |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris IPG-well Welcome Pack
The NuPAGE Bis-Tris IPG-well Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents needed to begin using the XCell SureLock Mini-Cell for second-dimension separation in a 2D workflow.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Tris-Acetate Resupply Pack, 3 to 8%
The NuPAGE Tris-Acetate Resupply Pack simplifies your large molecular weight protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 3 to 8% |
|---|---|
| Separation Range | 36 to 500 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Tris-Acetate gels, 10 x 10 gels • NuPAGE Tris-Acetate Running Buffer (20X), 5 bottles • HiMark Pre-stained Protein Standard (30 to 460 kDa), 4 vials |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 10%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents needed to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |